Діти

Дитячі малюнки. Основи аналізу для батьків

Малювання – одне з улюблених занять наших дітей. Для кожної дитини це повна свобода вираження творчої діяльності, відкриття, до якого він буде повертатися знову і знову протягом всієї своєї життя. Малюючи, дитина також виражає сферу своїх інтересів, а ще це прекрасний спосіб перенести на папір свій психоемоційний стан.

Процес малювання може бути корисним з багатьох сторін. Малюнок може. . .

 • пояснити динаміку розвитку особистості
 • виявити приховані конфлікти і проблеми
 • покращити комунікацію і способи вираження емоцій
 • полегшити психологічний дискомфорт
 • зміцнити відчуття контролю над власним життям

Еволюція дитячого малюнка

Ми часто зберігаємо перші шедеври наших дітей, спостерігаючи, як перші каракулі еволюціонують відповідно до віку дитини.

Стадія пуголовків. Перші малюнки дітей, як правило, зображують різні види кіл і «пуголовків». Дорослішаючи, наш «пуголовок» набуває тулуб і додаткові риси. З віком дитина навчиться змальовувати обличчя людини повністю, поступово додаючи в малюнок частини тіла.

З 7 років діти переходять в стадію змішаного профілю. Голова зображується в профіль, а тулуб і кінцівки фронтально. При цьому риси обличчя подвоюються (діти зображують голову в профіль, але малюють по два ока). Це відбувається, тому що діти намагаються намалювати не те, що бачать і пам’ятають, а те, що ЗНАЮТЬ.

І тільки до 9 років дитина починає освоювати стадію правильної профільної орієнтації.

Інтерпретуємо спосіб малювання

Спосіб малювання вже відкриє для вас настрій дитини. Тому в процесі спостерігайте не те, що дитина малює, а те, ЯК він малює. Утримуйтесь від зайвих запитань, критики і керівництва. Дитини до певного віку марно вчити правильно малювати. Дитячий малюнок – це скоріше психічна реальність, ніж візуальні спостереження.

Звичайно, лише за малюнками можна ставити діагнозів, але все ж представляємо вам кілька моментів, на які можна звернути увагу.

 • Швидке, недбале виконання малюнка може вказувати на імпульсивність.
 • Дитина не розрахував обсяг, малюнок не помістився на папері – можливо, його характеризує емоційна нестриманість.
 • Нахил персонажа на кут більше 15 градусів говорить про нестабільності, відсутності психічного рівноваги.
 • Великі розміри персонажа – експансивність, слабкий внутрішній контроль.
 • Прозорі елементи малюнка – незрілість, схильність до різкого прояву своїх почуттів.
 • Надмірна штрихування – вираз тривоги (чим темніше, тим інтенсивне подання).
 • Стирання – свідомий контроль, занепокоєння.

Аналіз малюнка

Життєрадісні діти малюють легко і невимушено. Малюнок середній за величиною, розташований по центру, з зображенням частин тіла відповідно його віку. Поза відкрита, ноги і руки широко розставлені. Вираз обличчя зображеного персонажа ілюструє радість і гармонію.

Невпевнені, тривожні діти схильні малювати маленькі фігури, які сором’язливо займають лише маленьку частину листа. Такі діти часто зображують нестійкі фігури з крихітними ногами, що символічно виражає нестабільність їх особистості і недолік захищеності. Короткі руки – частий елемент в малюнках невпевнених дітей. Це тенденція до відступу, спроби гальмувати імпульси.

Замкнуті діти часто пропускають зображення рук. Заховані руки за спину – сором’язливість, нетовариськість. Відсутність долонь вказує на почуття непристосованості і відчуття пригнічення. Повна відсутність рук вказує на почуття провини від відчуття ворожості. Однак тут потрібно враховувати вік дитини, так як пропуск рук в 6 років може бути показником сором’язливості і пасивності, а в 10 років пропуск верхніх кінцівок може говорити про відхилення.

Агресивні діти, навпаки, ретельно виділяють руки і прорисовують пальці. Перебільшений розмір рук інтерпретується як схильність до агресії і бажання перемагати. Чітке виділення пальців символізує неконтрольований, вибуховий характер, а також пояснює схильність до злодійства. Зображення зубів свідчить про словесної агресії.

Зверніть увагу на малюнок тривожного дитини. Тривога простежується в зображенні окремих рис обличчя: це вирячені очі персонажа, погляд убік (страх, підозрілість), затемнення порожніх місць і надмірна штрихування.

Обов’язково похваліть дитину після виконання малюнка. Збережіть його на пам’ять, дітям подобається переглядати власні шедеври, та й вам буде корисно звірити ранні і пізні малюнки та розглянути зміни. По можливості виділіть дитячої місце для власної галереї дитини. Пам’ятайте, навіть в самих безглуздих малюнках можна побачити юного генія.