Космос

Чорну дірку виявили всього в 1560 світлових роках від землі

Вчені виявили нову найближчу до Землі чорну діру. Масою понад 10 сонячних, ця чорна діра знаходиться в 1560 світлових роках від нас, що в два рази ближче попереднього рекордсмена. І є припущення, що це далеко не межа.

Чорна діра отримала назву Gaia BH1, вона розташована в бінарній системі з солнцеподобной зіркою. А вони розташовані один від одного на відстані однієї астрономічної одиниці (дистанція між Землею і Сонцем).

За , тільки в нашій галактиці Чумацький Шлях знаходиться близько 100 мільйонів чорних дір масою від 5 до 100 мас Сонця. Невеликий розмір робить чорні діри складними для виявлення, особливо типовими телескопами. Найчастіше їх знаходять по сусідству з іншими зірками, у яких чорні діри поїдають масу, формуючи аккреційний диск, виділяє рентгенівське випромінювання.

Однак не всі чорні дірки пожирають матерію зірок у бінарних системах, тому знаходити такі тіла ще складніше, для чого застосовуються різні стратегії. У цьому випадку вчені взяли за основу дані положення зірок від космічного апарату Gaia, що спостерігає за 2 млрд зірок у Чумацькому Шляху.

Зазначивши незначні відхилення в русі зірки, вчені змогли визначити, що поряд з нею знаходиться щось масивне, надаючи гравітаційне вплив на зірку. І чорна діра відповідає цій характеристиці. У підсумку команда з’ясувала, що маса чорної діри повинна досягати 10 сонячних, а звернення навколо центра мас у системі займає 186 земних днів.

Зараз вчені задаються питанням, яким чином сформувалася ця система. Маса Gaia BH1 вказує, що зірка повинна була бути величезною, включаючи як мінімум 20 мас Сонця. Такі зірки не живуть довго і мають тенденцію “розбухати”. Але, в такому разі, зірка повинна була знищити сусідку.

Щоб відповісти на ці питання, ученим належить зібрати набагато більше даних. Ну а поки ж любителі фантастики можуть уявляти собі, як виглядає ця система або як ще можна пояснити настільки масивне тіло в бінарній системі.