Космос

Сонце у формі еліпса – це правда

Чому сонце і місяць у горизонту змінюють форму, розмір і колір

Кожному, хто бачив схід і захід Сонця або схід Місяця, відомо, що круглий диск Сонця (Місяця), що знаходиться близько від горизонту, тим більше спотворений за формою і розмірам, чим ближче він до горизонту.

Сонце, частково сховалася за горизонтом (або з’явилося з-за горизонту), втрачає своє ідеальне обрис так само, як і Місяць.

І якщо вдень, коли Сонце стоїть високо на небі, воно випромінює настільки сліпуче світло, що дивитися на нього можна тільки через закопчене скло, то у самого горизонту на сході або заході воно стає багряно-червоним і його можна спостерігати неозброєним оком. Чому ж це відбувається цікаве явище?

А причини ось які.

Кожен бачив влітку під час дощу веселку. . . Ідеально чисті кольори: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій і фіолетовий, непомітно переходять один в інший, утворюють гігантську дугу. Ця Дуга тим вище і крутіше, чим нижче над горизонтом Сонце.

Веселка – результат заломлення сонячних променів у краплинах дощу. Вона наочно показує, що білий сонячне світло складається з семи кольорів і кожен з цих складових білий сонячне світло, володіє різними властивостями.

Легше проникають через товщі повітря червоні промені сонячного світла. І коли Сонце і Місяць знаходяться близько від горизонту, то і промені, що йдуть від Сонця чи Місяця, що відбиває сонячне світло, проходять через більш потужні товщі більш щільного повітря нижніх шарів атмосфери, що поглинає майже всі промені, крім червоних. Ось чому колір Сонця і Місяця у горизонту такий багряно-червоний.

Але це не все. Промені сонця, що знаходиться у горизонту, проходять через нижні шари атмосфери, які рясно насичені найдрібнішими частинками пилу, у багато разів більше, ніж верхні, розріджені шари атмосфери. Проходячи через такі щільні і засмічені шари повітря, промені Сонця втрачають свою яскравість та колір сонця виходить такий же, як якщо б ми розглядали його через закопчене скло. Це друга причина, яка пояснює нам, чому ми бачимо Сонце у горизонту багряно-червоним.

Чому ж ідеально круглі обриси диска Сонця (Місяця) у горизонту стають такими розпливчастими і збільшуються в розмірах?

Спотворення форми і розмірів видимого оком світила відбувається тому, що чим ближче до горизонту, тим більш потужні товщі повітря доводиться долати променям світила.

Промені верхнього краю диска Сонця проходять через менші товщі повітря, ніж промені нижнього краю диска. Ніж через велику товщу повітря проходять промені, тим більше вони заломлюються. Тому зображення диска Сонця як би розширюється донизу і гурток Сонця перетворюється в еліпс.

Тут, до речі, буде доречно згадати про те, що властивість червоних променів проникати краще інших кольорових променів широко використовується в цілях кольорової сигналізації. Так, воспрещающий рух сигнал на транспорті завжди робиться червоного кольору, бо його буде бачити водій значно раніше і далі, ніж який-небудь інший колір.