Родина

Чотири важливих ради старця Іоанна про сімейних відносинах

Шлюб – це особливе Таїнство, яке з’єднує чоловіка і жінку в плоть єдину, і там, де раніше було два різних і незнайомих між собою людину, тепер як би складається один організм – сім’я.

Про цінності родини та шлюбу говорили і писали багато святих отців і подвижників Церкви Христової.

Сьогодні ми ознайомимо вас, дорогі брати і сестри, з порадами про збереження сімейних відносин одного з найбільш шанованих і улюблених народом старців, нашого сучасника – архімандрита Іоанна (Крестьянкина), покійного 5 лютого 2006 року.

1. Отець Іоанн говорив про те, що сімейні стосунки – це праця, і за них варто боротися, оскільки розлад між чоловіком і дружиною стосується не тільки їх двох, але і, звичайно ж, дітей, яких подружжя виховує. При труднощах, що виникають в сім’ї, мудрий старець радив постійно молитися про своїй половинці Богу, а також святих Гурія, Самону і Авіву про збереження сім’ї. Також не менш важливим завданням архімандрит Іоанн вважав необхідність кожного чоловіка «заглянути в своє серце, уважніше придивитися до себе» , щоб зрозуміти, чи немає і своєї провини в тому, що відбувається.

2. Батюшка повчав своїх духовних чад, кажучи їм, що розлучитися і зруйнувати шлюб – це завжди просто, а от зберегти сім’ю непросто, і досягається це мудрим і терплячим ставленням до чоловікові або дружині. «Це тільки легко сказати: «Розлучуся! » Можна сказати, коли думаєш і знаєш тільки себе, а якщо ще і про чоловіка подумати, та й про дітей, тоді докладеш усіх зусиль, щоб діти знали батька, а чоловік – свою сім’ю», – писав отець Іоанн в одному з своїх листів-настанов.

3. Старець нагадував віруючим про те, що в сім’ї вони відповідальні один за одного перед Богом, і починати зміни потрібно з самого себе, тільки тоді можна побудувати щастя. Говорив отець Іоанн і про те, що Господь завжди поруч і чує кожен рух душі людини, і потрібно не забувати звертатися до Нього у всіх тяготи, щоб Отець Небесний напоумив і наставив на шлях вірний! «. . . почни-ка, С. , з виконання наказу преподобного Серафима Саровського: «С. , радість моя, стяжи дух мирний, і не тільки твоя родина, але біля тебе тисячі спасуться». От і все. Дивись, як вчить нас життя жити. Хочеш бути задоволеним і щасливим – живи в Бога, а як ні – і щастя немає», – писав архімандрит Іоанн (Крестьяьнкин).

4. Важливе місце в сім’ї старець відводив вихованню дітей в християнському дусі. Адже Господь суворо спитає з батьків, чому вони навчили підпорядкованих їм чад, прищепили їм благочестя, віру в Христа, любов до ближніх і т. д. Тому батьки повинні докладати всі зусилля для виховання синів і дочок. «Адже батьки і матері, Богом благословенні творці і покровителі дітей своїх, відповідальні за них і за себе. І не наша справа – тепер, у пустелі світу, де панують самотність, суєта і байдужість, тривожна непевність і злість, створити осередок молитви. Треба пам’ятати, що де двоє чи троє зібрані в ім’я Боже, там і Господь посеред них (пор. Мф. 18, 20)», – говорив отець Іоанн.

Збереження сімейного вогнища і щоденні турботи про домочадців – великий труд, часом приносить багато турбот і турбот, але без них важко уявити собі справжнє щастя і міцну сім’ю. «І чернецтво – хрест, і подружжя – не менший хрест. Але без хреста не побачимо і Христа», – так наставляв духовних чад своїх архімандрит Іоанн (Крестьянкін).