Город

Жито як сидерат, а потім картопля. Урожай +40%

Доброго дня. Як би ви не ставилися до мінеральних добрив. Але без них ніяк не обійтися. Будь-яка рослина виростає на грунті, за час вегетації виносить з грунту мінеральні речовини. Тому потрібно їх заповнювати. Але навіть застосування мінеральних добрив не може компенсувати втрати інших властивостей ґрунту. Ви напевно погодитеся, що приємніше обробляти грунт яка м’яка, пухка. Ніж тверда, забита. Існує кілька видів грунту. Я живу в ЦЧЗ, у нас практично чистий чорнозем. Але навіть чорнозем не гарантує рихлість і родючість грунту. Грунт потрібно розпушувати ( не в сенсі посилено працювати вилами, а в сенсі, вносити органічні добрива, гній, перегній, торф, мул. Всі ці заходи досить трудомісткі і не всім доступні. Є ще один спосіб розпушення грунту. Вирощування і подальша закладення в грунт сидератів. Раніше ми в якості сидератів застосовували гірчицю. Мовляв і грунт розпушується, і до того ж капустянка і дротянка бояться гірчиці. Але погода останнім часом не передбачувана. І з вирощуванням гірчиці з’явилися проблеми. То не зійде, або, погано зійде. Той мляво зростає. А то і зовсім блішки все знищить під корінь. З недавніх пір багато городники, як сидерат, стали сіяти жито. Але якщо гірчицю сіяли після інших культур. То жито виступає самостійною культурою. Що до того ж дозволяє дотримати сівозміну. В нашому господарстві три ділянки. У цьому році один вирішили пустити під “сидератний пар” Площа ділянки 7 соток. Без механічного помічника не обійтися. Є мотоблок.

Ділянка призначений для посіву жита вже встигло підсушити і він покрився грунтовою кіркою. І це не дивлячись на те, що лише тиждень тому настала весна. Розкидаю насіння жита по ділянці( за грунтової кірки) Кількість витрачених насіння 30 кг. По нормі близько 20-25. Далі за допомогою фрез мотоблока проводжу швидке розпушування. При цьому фрези заглиблюються на глибину близько 5 -ти див. І закривають насіння. А щоб фрези не заглублялись глибше, на лінійку глибиноміра, встановив колесо.

Після розпушування та загортання насіння на всій ділянці, вийшла не приглядная картина. Великі грудочки, нерівності. Але є ще одне пристосування до мотоблоку яке дозволяє трохи розпушити грудочки і при цьому провести прикатку. Накочення дуже важливе агро захід, що впливає на схожість насіння.

Ділянка засіяний житом. Тепер би дощик.

Для чого потрібна накочення. При прикочуванні грунт розпушується, ущільнюється. Грунт притискається з насінню, щільність контакту збільшується, що забезпечує збереження вологи на поверхні насіння. Поліпшується теплообмін між насінням і грунтом. Все це благополучно позначається на швидкості проростання насіння.

До кінця літа з’ясувалося, посіви виявилися загущене. І з одного разу заорати жито не вдалося. Перед самими морозами оранку повторили. Чекаємо весняного розпушування грунту, щоб оцінити початковий ефект застосування сидератів.

Ось і прийшла весна наступного року. Ділянка був профрезерован навісною фрезою на трактор ЛТЗ 60. Вид ділянки був досить привабливий. Далі я вніс варену пшеницю змішану з отрутою Престиж. Це для боротьби з дротяником та частково капустянкою. не дивлячись на наявність мотоблока в господарстві, було прийнято рішення садити картоплю під лопату. Наші діти досить дорослі. А як відомо спільна праця облагороджує. Тим більш молодшого сильно мотивувала перспектива замовлення вечірнього ласощі у вигляді ролів. Сказано зроблено. Сіяли вручну. довго чи коротко. Посадили. Грунт дуже, дуже не зрозуміло яка. Начебто суха, але мокра. Одним словом не “дозріла”. Перші враження від застосування сидерату у вигляді жита. Ніякої пишноти і надмірної розсипчастості грунту, я не помітив. Залишків кореневищ, від жита ми теж не спостерігали. Толі осіння оранка глибоко загнала кореневища, чи весняна фрезерування була “поверхневої” Висновок, що застосування жита як розпушувач грунту мене не вразив. Тому не став сподіватися на “чудове збільшення врожайності” від сидерата, я не став. Просто вніс сложносоставное добриво для картоплі. Але на цьому стаття не закінчується. Восени після збирання врожаю, я відредагую статтю і складу остаточні відгуки та результати. Можливо будуть літні включення, якщо з’являться “нові” враження при прополці і підгортанні картоплі.

Є такий жарт. “Минув місяць, минув травень. Що ти зробив разгребай.

На календарі тридцяте травня, картопля на ділянці, де в минулому році зростали сидерати у вигляді жита, зійшла, трохи підросла. І прийшов час рихлити міжряддя. Весна в цьому році примхлива. Холодно, багато опадів. Але буває проскакують досить спекотні дні. І відразу грунтова кірка. Зверху кірка, а під нею “маргарин” волога і “важкий грунт. Розпушування необхідно як повітря. У прямому сенсі слова. Потрібно терміново зруйнувати кірку, щоб грунт “задихала”. Як було описано вище посадка здійснювалася “під лопату” тому рядки вийшли приблизно рівними. І розпушування проблем не викликало( практично)

При розпушуванні міжряддя обіцяної розрекламованої супер пухкості, або якоюсь особливою “розсипчастості грунту я не помітив. Що називається від слова “взагалі” або по простому “зовсім”. Можливо, або вірніше сказати найімовірніше, погода зробила свою “мокру справу”. Але є і плюси, і вони вагомі. Мене дуже порадувала схожість картоплі на цій ділянці. Якщо і були де прогалини. три – чотири місця. Там не було виявлено насіннєвої картоплі. Напевно “сфилонили” помічники. Але це допустимі огріхи. Для порівняння сказати, на іншій ділянці, за тиждень до цього, було посаджено два відра картоплі цього ж сорту, але з більш розвиненою кореневою системою, на “молоду картоплю” Так там “кущик кущик наздоганяє” Третину картоплі не зійшло. Добре, покладемо відповідальність за цей казус на погоду. Подивимося на подальше зростання гички до моменту підгортання. тим більше є з чим порівнювати. Іншу ділянку, трохи меншого розміру не мав честь знайомства з сидератом. Є значна різниця в терміні посадки – один тиждень. Але будемо подивитися.

Не минуло й тижня після розпушування міжрядь. Бадилля картоплі значно збільшила свій ріст. Рядки прагнули зімкнуться, було потрібно термінове підгортання. Викроївши час, ввечері, коли вже спала спека. Ми прибули на город. І з допомогою саморобного дискового підгортальника і мотоблока, приступили до захоплення.

На поверхні земля була суха і розсипчаста. Але на глибині від п’яти сантиметрів, волога і ущільнена. Все таки фреза і наступні дощі зробили свою “мокру справу” Грунт осів і переуплотнялась. До того ж я забув захопити з дому, доп. коліщатка до підгортальником. Обмежувач заглиблення. Довелося неабияк “попрацювати”. Вийшло досить не погано. Але які мінуси у підгортання картоплі дисками, як не старайся, немає ні а картоплю подрежешь. Коли мало не страшно. Докору від “контролерів” не буде.

Прийшовши на город, на наступний день, я побачив що бадилля картоплі злегка примялась редуктором мотоблока. І тоді я вирішив їй допомогти. А допомога полягала в позакореневого підживлення у вигляді обприскування картоплі розчином стимулятора росту коренів “Корневін” 1 пакет 10 гр, на обприскувач 10 літрів

Через тиждень, в терміновому порядку, кинувши всі справи довелося обробляти картоплю від колорадського жука. Бо як кетяги червоної смородини” на бадиллі картоплі з’являлися на очах. Вже другий рік ми застосовуємо проти колорадського жука “отруту” під назвою Монарх. У минулому сезоні нам сподобалося.

Ще взимку при приготуванні їжі, було помічено, що всередині нашої картоплі є “іржаве кільце” Можливо кільцева гниль, а можливо фітофтора. Цей сорт картоплі ми завели чотири роки тому, тому відразу замінити весь насіннєвий матеріал, ми не готові. Поки доведеться “поизголяться” над картоплею. В результаті було прийнято рішення поєднати боротьбу з шкідником колорадським жуком з профілактикою фітофтори. Я точно не знаю дружать чи компоненти застосованих препаратів. Але коли то була практика такого “змішання”

Намішав у обприскувач Монарх і три столові ложки розчину фитоспориновой пасти. І оббризнув картоплю. На 7 соток “вилив” 4 обприскувача( 40 літрів “мішанки”)

Сьогодні 16. 06. 2022 року ходив “провідати картоплю. Жуков начебто не виявлено. А бадилля значно повеселила. Помітив кілька кущів випустили бутони. Картопля “зацвітає” У звичайні роки ми так сильно не ускладнюємо процес. Все банально просто. Але “раз пішли такі танці” випробуємо все і відразу.

Монарх спрацював на 5+. Повторну обробку від Колорадського жука, проводити не довелося.

Настав заповітний годину “X“. Підготували ділянку до збирання картоплі. Скосив не висохлі залишки гички. Смітної трави практично не було. Пробіглися висмикнули велику лободу і шир.

Сьогодні вибирали картоплю. За допомогою саморобного мото тягача( я назвав його міні трактор. Так мені написали. “Який це міні трактор, раз гідравліки немає” Добре немає гідравліки – мото тягач. Причіп буксирує, соху тягне. ) Завдяки допомозі сестри і племінника, прибрали за один день. Площа 7 соток.

Кілька слів про ґрунті. Грудки землі є. Але вони розбиваються легко. Наступив ногою, наїхав колесом. Всі пил.

Тепер по врожайності і якості врожаю. Картопля великий, можна сказати в основному великий. Загнившего мало, траплялося кілька бульб “погризаних” толі медведкою, толі личинкою хруща, можливо совкой.

За попередніми розрахунками, урожайність склала близько 1200 кг з 7 соток. У попередні роки з цієї ділянки ми збирали 700-800 кг. Що значить за попередніми підрахунками. “Скільки мішків? – 83. По скільки відер? – по 2. А скільки в цебрі кг? – 7-8. Разом 166 відер по 7 кг. попередній підсумок 1200 кг. Що то отбракуется, в якій мішок насипали три відра.

Які виводячи я зробив для себе. Цікавий прийом з використанням “заміщають сидератів.

Плюси: 1. Спостерігається підвищення врожайності( але це ще не факт. Потрібно перевіряти протягом декількох сезонів)

2. Набагато менше бур’янів на наступний сезон після жита.

3. У порівнянні з городом сестри, грунт набагато пухка і розсипчасте. Літо було досить посушливим.

4. Я не помітив слідів присутності дротяників.

Тепер мінуси:

1. Із загальної площі мінус площа ділянки під жито.

2. “Безповоротні” витрати на оранку і боронування перед сівбою та після жита.

3. Витрати на придбання насіння жита.

Склавши всі за і проти, врахувавши той факт, що зараз у нас “не комерційне використання землі. А лише для задоволення потреб сім’ї в овочах і коренеплодах. Отже площі під овочі потрібні набагато менше. А покинутий ділянку зарослий бур’яном, буде “муляти очі. І викликати невдоволення сусідів. Такий Альтернативний спосіб цілком себе виправдовує. Є у нашій сім’ї ще одну ділянку, але трохи подалі від будинку. Соток 11. Половина якого засіяна кормової травою. Годувати травою у нас більше нікого. Запашем весь ділянку і половину засіємо житом. Таким чином, можна скоротити загальну площу на 5-6 соток, але з перспективою підтримки городу у “благородній” стані.