Квіти

Як змусити цвісти орхідею

Ніжні орхідеї багатьом здаються примхливими. А квітникарі, яких це рослина регулярно обдаровує прекрасними квітами, відносять до чарівників і великим майстрам своєї справи. Між тим, до магії це не має ніякого відношення. Просто ті, у кого орхідеї цвітуть не тільки відразу після покупки, але і після, знають деякі тонкощі. Ця рослина дійсно потребує уваги, але правильні прийоми догляду може повторити кожен.

Умови цвітіння орхідей

Як правило, ми набуваємо або отримуємо у подарунок вже квітуча рослина. Якийсь час вона нас радує, а потім період цвітіння закінчується, і в горщику залишаються кілька лакованих м’ясистих листків. Орхідея може навіть добре себе почувати і залишатися зеленою, але вперто відмовлятися цвісти повторно. Така ж картина іноді спостерігається і з молодими рослинами.

У чому ж справа? В першу чергу, треба оцінити умови, в яких ви утримуєте квітка. Звичайно, ні про яке цвітінні не може бути мови, якщо він перебуває в пригніченому стані, недоотримує світла або неправильно поливається.

Освітлення – важлива складова догляду за орхідеями. Щоб домогтися цвітіння, рослини повинні отримувати світло не менше 10-12 годин на добу. Саме тому поява квіток у нас часто збігається з весняним періодом, коли довжина світлового дня починає наближатися до оптимальних значень.

Якщо ви не хочете чекати півроку, то можна встановити фитолампи, які допоможуть прокинутися орхідеям. Але не забувайте, що ці квіти дуже не люблять прямих променів, які можуть призводити до опіків листя. Тому горщики з орхідеями краще встановити трохи в глибині кімнати, а не на підвіконні. І не рухайте їх без зайвої потреби – рослини довго адаптуються до нового режиму освітлення.

Як представник тропічної флори, орхідея не переносить тривалого пересихання субстрату. Але ще гірше на неї діє застій вологи, що призводить до підгнивання коренів. У тропіках також чітко виражена сезонність дощів, які стимулюють розвиток всіх рослин, і орхідея тут не виняток.

Якщо у рослини вже є квітконоси, то полив повинен бути частий. Після того як квіти зів’яли, на 1-1,5 місяця поливи потрібно скоротити до одного разу на 1-2 тижні. Але потрібно контролювати вологість субстрату, так як швидкість випаровування вологи може сильно варіювати в різних умовах.

Вибирайте якісний субстрат. Більшість популярних кімнатних орхідей відноситься до эпифитам:

 • камбрія;
 • дендробіум;
 • каттлея;
 • фаленопсис;
 • мільтонія;
 • зигопеталум та інші.

А це означає, що звичайні ґрунтові суміші для кімнатних квітів їм не підходять. У природі вони ростуть на складних «підкладках» з різної органіки. А в домашніх умовах візьміть для них . Він не тільки дозволяє коріння орхідей дихати, але і відмінно утримує вологу, в тому числі, збагачену рідкими добривами.

Горщик для орхідей має відповідати кільком основним вимогам:

бути рівним або трохи більше (для пересадки) розміру кореневої системи;

бажано мати прозорі стінки (критично для фаленопсисов);

забезпечувати хороше відведення зайвої вологи (безліч отворів в дінці або одне, але велике).

В основному, для вирощування орхідей використовують прозорі пластикові або керамічні горщики з безліччю отворів, в тому числі, на бічних стінках.

І ще один момент. Орхідеї досить тугоросли, залежно від різновиду, вони можуть не починати цвісти, поки не досягнуть віку 1,5-3 роки. Це відноситься до молодим рослинам, які ви культивуєте з діток. Мало того, якщо надто юна орхідея випустила квітконіс, його краще видалити – ранній початок цвітіння виснажить і послабить рослина.

До речі, якщо вам раптом дісталася вже занадто стара орхідея, то вона також може відмовитися цвісти. Такі рослини іноді роками «сидять» без руху.

Як змусити орхідею цвісти в домашніх умовах

Ті ж фаленопсиси в хороших умовах здатні цвісти протягом декількох місяців. Але не чекайте, що орхідеї будуть радувати вас квітками постійно. У природі все циклічно і рослини повинні набратися сил для нового етапу свого розвитку. Тому для них обов’язково потрібно організувати період спокою, хоча це поняття досить умовне, так як на відміну від багаторічників наших широт, орхідеї в «сплячку», як таку, не йдуть.

Швидше, це час відпочинку і відновлення сил. Але без цього прийому орхідея збивається з біологічного ритму і може довгий час (іноді роками) не цвісти. І рослина в цей час зберігає здоровий зовнішній вигляд, але квітконоси випускати категорично відмовляється. Основна помилка квітникаря – це забезпечення рівних умов протягом усього року, коли і освітлення, і поливи і підживлення завжди однакові, незалежно від сезону.

Щоб створити орхідеям ілюзію зміни пір року і пробудити їх від сплячки, спробуйте змінити тактику на місяць-півтора:

 • збільшуйте інтервали поливів;
 • припиніть зволоження повітря і листя, будь-обприскування рослин;
 • тимчасово виключіть всі підживлення.

Такий підхід нерідко дозволяє пробудити орхідеї, і вони починають випускати квітконоси. Набагато простіше організувати період спокою рослин, які були куплені вами вже квітучими. У цьому випадку вже є «точка відліку», від якої слід відштовхуватися, плануючи заходи.

Чи можна стимулювати цвітіння?

Довго ростуть «в своє задоволення» орхідеї можна і підштовхнути до цвітіння. Для цього найчастіше застосовується шокова терапія. Вона полягає в різких перепадах температур протягом доби. Тут важливо не перестаратися і не погубити квітка. Орхідеї – рослини тропічні і більшість з них не переносять температур нижче 14-15 градусів. Тому не можна залишати їх у приміщеннях, в яких ці значення можуть бути, навіть короткочасно, нижче.

Ефективним цей прийом буде, якщо перепад між днем і вночі не менше 6-8 градусів. Тобто, в денний час рослина знаходиться в кімнаті при температурі 22-27 градусів, а на ніч переміщається на балкон або лоджію з повітрям в 16-18 градусів. Зазвичай, така процедура проводиться протягом 1-3 тижнів.

Але, ні в якому разі не піддавайте стресу рослини:

 • нещодавно пересаджені або придбані;
 • мають механічні пошкодження, уражені хворобами чи шкідниками;
 • дуже молоді;
 • лише відцвілі.

Шокова терапія для таких орхідей може виявитися фатальною і ослаблені рослини її не перенесуть. Крім повітряних температурних «гойдалок», деякі квітникарі використовують ще й водні. Орхідеї в такому випадку обдають струменями гарячої (35-40 градусів) води протягом 30-60 секунд. Цей спосіб стимуляції більш ризикований, так як і перевищення температури та часу поливу швидко призводить до опіків рослин і навіть їхньої загибелі. І ми б не рекомендували його початківцям квітникарям.

Використання цитокининовой пасти

Цитокининовую пасту вважають простим і ефективним «допінгом» для стимуляції орхідей. Цитокініни – це рослинні гормони, які активно впливають на поділ клітин. У пастах вони використовуються в суміші з ланоліном (тваринам воском), а також вітамінами.

У квітникарстві це засіб застосовують для вирішення двох основних завдань:

 • прискорення цвітіння;
 • вегетативного розмноження.

Нас, у конкретному випадку, цікавить можливість цитокининовой пасти пробудити від сну бруньки, з яких з’явиться новий квітконіс. Але зробити це можна тоді, коли у нас вже є старий. Робота ця ювелірна, тому знадобляться інші інструменти – голка (зубочистка), пінцет, ватяна паличка.

Зі сплячої бруньки на старому квітконосі ми акуратно відриваємо покривну лусочку. Перед видаленням можна трохи змочити їй водою. Потім на відкриту сплячу нирку наносимо цитокиновую пасту, розігріту до кімнатної температури. Кошти знадобиться зовсім небагато, тільки щоб створити тонкий блиск. Для прискорення проникнення діючих речовин на нирці можна зробити кілька неглибоких подряпин або проколів, але так, щоб її не пошкодити. Результат від застосування цитокиновой пасти можна спостерігати вже через 2-4 тижні.

Підгодівля орхідей – важлива умова цвітіння

Говорячи про правильному догляді для стимуляції цвітіння орхідей, не можна забувати про важливість грамотних підживлень. Вони забезпечують повноцінне живлення рослин. Ці квіти взагалі вибагливі і підходити до вибору добрив потрібно відповідально, адже на різних етапах росту вони потребують не в однаковому наборі речовин і частоті підживлень.

Як правило, в підгодівлі бувають дві помилки, на які вказують прямо протилежні симптоми:

 • орхідея пригнічена, листя втратили блиск і тургор, подрібнювали, а нові нирки не пробуджуються;
 • рослина активно нарощує зелену масу, листя дуже великі, м’ясисті, але квітконосів немає.

У першому випадку можна говорити про явний недолік поживних речовин (якщо орхідея не уражена хворобами та шкідниками), а в другому про їх надлишку (в основному, азоту) – орхідея жирує. І в тому, і в іншому варіанті цвітіння можна не чекати.

Азот необхідний орхідеям у фазі активного зростання, але як тільки починається бутонізація, потреба в ньому різко падає. Довгий час «сидять» рослини (якщо вони мають здоровий вигляд) можна навіть на 2-3 місяці посадити на голодний пайок, обмежуючись поливами. Крім основних елементів, для стимуляції цвітіння знадобиться ряд мікроелементів, що відповідають за перебіг окремих біохімічних процесів, наприклад, бор, марганець, молібден, кобальт та інші.

Хоча є рекомендації удобрювати орхідеї підручними засобами – картопляними очищеннями, банановою шкіркою і т. п. , ми б не радили цього робити. Розкладаючись, вони забруднюють субстрат, приваблюють комах і взагалі виглядають неестетично, маючи сумнівну поживну цінність.

Краще використовувати . Воно не просто дає рослинам всі необхідні поживні речовини, але ще й зміцнює імунітет, а головне, стимулює пробудження нирок. Добриво підходить як для позакореневих, так і кореневих підживлень. Кореневі підгодівлі проводять після поливу, опустивши горщик в ємності з робочим розчином добрива на 30-40 хвилин. Листя обприскують до повного змочування.

По листу можна також обробити орхідеї ефективним стимулятором – . Він, володіючи загальнозміцнюючою дією, також прискорює цвітіння та збільшує його тривалість.

Орхідея не цвіте «сама по собі», як багато невибагливі кімнатні рослини. Іноді, щоб змусити її розкритися у всій пишноті, доводиться постаратися, аналізуючи умови утримання, свої дії та допущені помилки. Але результат того вартий.